Jezus Jest Tu

KLERYCY REGULARNI TEATYNI

Klerycy regularni Teatyni KLERYCY REGULARNI – sa pierwszym zgromadzeniem zakonnym reformy katolickiej. Wierni ewangelicznemu zaleceniu :”SZUKAJCIE NAJPIERW KRÓLESTWA BOŻEGO” ( QUARITE PRIMUM REGNUM DEI), od założenia Zgromadzenia do dziś podarowali Kościołowi swą służbę na wszystkich polach, gdzie buduje sie Kròlestwo Boże.
Wsròd najwybitniejszych osobowości , wyròzniają się swietością: św. Kajetan Thiene, św. Andrea Avellino, św. Giuseppe Maria Tomasi, kardynał; blogosławieni Giovanni Marinioni i Paolo Burali d’arezzo oraz 200 Sług Bożych. Ciała świętych spoczywają w Klasztorze macierzystym w Neapolu.
Obecnie duszpasterstwo i wychowanie młodzieży to służba jaką Ojcowie Teatyni podarowują Kościołowi i społeczności świeckiej kontynuując z zapałem misje św. Kajetana poprzez swòj charyzmat klerykòw poświęconych Kròlestwu Bożemu. Tak więc w Neapolu prowadzą grupę młodzieży oraganizując z nią wszelkiego rodzaju dzieła przybliżające do Boga. Opiekują się Sanktuarium św. Kajetana i bazyliką San Paolo Maggiore. Prowadzą borse dla studentòw oraz Dom Gości dla turystòw i wszystkich odwiedzajacych Neapol. Z perspektywy kulturowej co roku odbywają się koncerty na terenie Włoch z muzyką chorałową Zgromadzenia Teatynòw, wydawana jest także płyta CD.
W Rzymie prowadzą ośrodek rekreacyjny dla młodzieży , śiłownie, boiska sportowe.
Rozwijają swą działalność apostolską we Włoszech, w Hiszpani, Holandii, Brazylii, w Meksyku, Argentynie i USA. Niebieska Patronka Klerykòw Regularnych Teatynòw jest Maryja Przeczysta.

FORMACJA ZAKONNA: Obejmuje ona okres postulatu oraz roczny nowicjat ktòry kończy się obłòczynami i złożeniem pierwszych slubòw zakonnych po ktòrych dana osoba staje się członkiem wspòlnoty i otrzymuje prawo używania tytułu Kleryka Regularnego. Po nowicjacie rozpoczyna się studia filozoficzno-teologiczne obejmujące okres 5 lat. W trakcie tego czasu Kleryk Regularny przygotowuje się do służby Bogu i ludziom poprzez kolejne funkcje kościelne, ktòrymi są lektorat, akolitat i diakonat w trakcie ktòrego składa śluby wieczyste. Diakonat kończy się święceniami kapłańskimi.

STRÓJ: naszym strojem zakonnym jest sutanna z pasem z frędzlami opadającym po lewej stronie. W trakcie slubòw wieczystych otrzymuje się krzyż profesyjny , ktòry po tym okresie stanowi także część stroju zakonnego i wyròznia członka wspòlnoty jako w pełni zaślubionego Panu wiernego sługe Świętej Opatrzności, ktòra jest charyzmatem naszego życia.

GDZIE NAS ZNALEŚĆ: Nasze placòwki obecnie mamy tylko na terenie Włoch. Kandydatòw zainteresowanych naszym życiem zakonnym i działalnością zapraszamy do kontaktu, można także uzgodnić termin przyjzadu do naszego klasztoru ,abyśmy mogli lepiej się poznać. Wszelkie informacje mozna otrzymać pisząc ( takze w jezyku polskim) na adres: Padri Teatini, Via San Paolo 9D, 80138 Napoli, Italia lub kl.adam@libero.it