.

Osiem katechez o "Ojcze nasz"

Ta modlitwa jest jak chleb. Bo jest podstawowym pokarmem chrześcijańskiej modlitwy i duchowości. Bo jest prosta jak chleb. Bo mówimy ją codziennie, tak jak na co dzień sięgamy po chleb. Nigdy się nie znudzi, tak jak nigdy nie nudzi się smak chleba. Prosimy w niej Boga Ojca, by dał nam chleba naszego powszedniego.

Od chwili, gdy Jezus nauczył uczniów modlitwy "Ojcze nasz", jej słowa wciąż płyną z ziemi do nieba. Ile miliardów razy już je powtórzono, w ilu językach, w ilu miejscach, epokach? Zmienia się świat, Kościół, ludzie, a ta modlitwa trwa i żyje. Matki uczą jej wciąż swoje dzieci. Rozbrzmiewa w kościołach, cerkwiach, zborach. Jest jak znak rozpoznawczy, pieczęć przynależności do wielkiej wspólnoty uczniów Jezusa.

Nazywamy ją "Modlitwą Pańską". Jest "streszczeniem całej Ewangelii", "modlitwą podstawową" "najdoskonalszą z modlitw". "Znajduje się w centrum Pisma Świętego", "jest modlitwą Kościoła" - przypomina katechizm (KKK). "Jezus nie pozostawia nam jednak jakiejś formuły do mechanicznego powtarzania". W jej słowach ukryta jest moc Ducha Świętego, który prowadzi nas do Ojca i uczy modlitwy. To nie jest modlitwa niewolników, ale wolnych synów i córek Najwyższego, świadomych swojej godności, wybrania i ukochania przez Boga. Nobles oblige - szlachectwo zobowiązuje. Kto mówi do Boga "Ojcze", ten decyduje się żyć na poziomie, w zgodzie z mądrością ukrytą w Modlitwie Pańskiej.

Ojcze nasz, któryś jest w niebie, święć się Imię Twoje, przyjdź królestwo Twoje, bądź wola Twoja, jako w niebie, tak i na ziemi. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj; i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom; i nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego. Amen.

Naszym Czytelnikom proponujemy kolejny cykl katechez dla dorosłych. W ubiegłym roku powtarzaliśmy prawdy wiary oparte na Składzie Apostolskim. Teraz chcemy odkurzyć "Ojcze nasz". Czy nie łapiemy się na bezmyślnym powtarzaniu najważniejszej modlitwy? Czy wiemy, o co prosimy? Czy pojmujemy wszystkie życiowe konsekwencje? Zapraszamy do odkrywania mądrości ukrytej w Modlitwie Pańskiej. Przewodnikami będą: Katechizm Kościoła Katolickiego, Benedykt XVI, Ojcowie Kościoła, święci i ludzie modlitwy żyjący dzisiaj. W kolejnych odcinkach naszego cyklu będziemy zatrzymywać się przy każdej z siedmiu próśb zanoszonych do Ojca. Zaczynamy od wezwania: "Ojcze nasz, któryś jest w niebie".

góra

Tygodnik Katolicki "Gość Niedzielny" Nr 36 - 9 września 2007r.

<< powrót do "modlitwa jak chleb"
.