Najpiękniejsze Katedry i Kościoły

Kościół Mariacki w Krakowie

kosciol_mariacki1
Chyba nikt nie zaprzeczy stwierdzeniu, że piękne są kościoły na świecie, ale równie piękne mamy w Polsce, jak chociażby Kościół Mariacki w Krakowie. Kościół Mariacki jest największy po katedrze wawelskiej a za razem najważniejszy po tej właśnie katedrze. Pełna nazwa Kościoła Mariackiego w Krakowie brzmi: Kościół archiprezbiterialny p.w. Wniebowzięcia Maryi Panny, Kościół Mariacki. Jest naprawdę piękną i imponującą “nieruchomością”, kto nie miał okazji go zwiedzić lub przynajmniej być na mszy niech żałuje. Kościół, a tak naprawdę Bazylika mieści się w północno – wschodnim narożniku Rynku Głównego. Jest to jeden z najpiękniejszych zabytków Polski. Budowlę wybudowano w latach 1221-1222 z inicjatywy ówczesnego biskupa. Jednak jego późniejsza przebudowa nie spodobała się wiernym, więc zburzono obecny kościół i w miejsce tego wybudowano nowy w stylu gotyckim robiący znaczne wrażenie. Następnie po 50 latach dobudowano prezbiterium. Mówi się, że Kościół Mariacki, wraz z ołtarzem – dziełem Wita Stwosza to symbol miasta Krakowa i to stwierdzenie nie ulega chyba żadnej wątpliwości. Kościół jest co dziennie otwarty dla wiernych a także dla zwiedzających turystów nawet zza granicy.


Katedra w Uppsali

dscf0491
Ta protestancka katedra zbudowana została w mieszanym stylu gotyckim. Ta piękna nieruchomość służy Szwecji jako kościół katedralny arcybiskupów Uppsali, a także kościół parafialny oraz rikshelgedom Kościoła Szwecji, czyli narodowe sanktuarium królestwa Szwecji. Patronatami tej pięknej Katedry od roku 1435 są: św. Eryk, św. Olaf i św. Wawrzyniec. Kościół w Uppsali jest jedną największych budowli sakralnych Skandynawii. Przed nim stoją tylko dwie większe budowle: Nidarosdomen i Trondheim. Długość nawy tej sakralnej nieruchomości wynosi 118,7 m. Tyle samo wynosi wysokość dwóch zachodnich wież. Ponad to warto dodać, iż w katedrze w Uppsali umieszczony został największy dzwon kościelny Szwecji, a także największy witraż tego państwa. Do ciekawostek dotyczących tej budowli warto zaliczyć fakt, iż był on miejscem, gdzie ukoronowano wieli królów, a także królowe Szwecji. Ponad to wnętrze katedry jest także grobowcem, w którym leżą m.in.: Święty Eryk, który był królem Szwecji od 1156 do 1160 roku, Laurentius Petri - protestancki arcybiskup Szwecji, Gustaw I Waza - król w latach 1523–1560, wprowadził w Szwecji protestantyzm oraz groby wielu innych ważnych postaci w historii Szwecji.
800px-dom_uppsala
450px-uppsala_cathedral_inside

 

Archikatedra św. Stanisława Kostki

800px-archikatedra_lodz2
Archikatedra św. Stanisława Kostki dumnie zdobi Łódź i jedną z jej głównych ulic, dokładnie ulicę Piotrkowską. Wart uwagi jest fakt, iż jest ona najwyższym łódzkim budynkiem, gdyż jej wysokość wynosi aż 104,5 m. Ponad to jest to jeden z największych kościołów w Polsce. Ten piękną nieruchomość, jeśli można tak nazwać kościół, wybudowano w latach 1901-1912. Nieruchomość ta zaprojektowana została przez spółkę „Wende i Zarske”. Ponad to swój udział w projekcie miał architekt Emil Zillmann, a także Dziekoński i Odrzywolski. Ta piękna nieruchomość to trójnawowa bazylika, która swój dostojny wygląd zawdzięcza niemieckiej katedrze w Ulm, na której prawdopodobnie wzorowano się podczas tworzenia projektu. Wśród ciekawostek dotyczących tej nieruchomości warto wyróżnić fakt, iż 1992 roku nasz polski papież Jan Paweł II utworzył archidiecezję łódzką, dzięki czemu ta świątynia uzyskała miano archikatedry. Ponad to do ciekawostek można zaliczyć fakt, iż w maju 1971 roku spłonął dach tej potężnej nieruchomości. Świątynia została zamknięta na czas odbudowy i ponownie otwarta końcem roku 1972.

 

 

Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro

d32i0889
Bazylika ta jest obecnie największym kościołem na świecie, a zarazem najwyższą świątynia w Afryce. Mieści się w Jamusukro, która jest stolicą Wybrzeża Kości Słoniowej. Jej całkowita powierzchnia to 30 tyś. m². Autorem projektu tego budynku był Pierre Fakhoury. Mówi się, że kopuła, którą zaprojektował jest prawie tak duża jak ta w Bazylice św. Piotra w samym Watykanie. Ta potężna budowla powstała w latach 1985-1989. W ciągu trzech lat udało się ukończyć budowę tego olbrzyma. Jest ona dość kosztowną „nieruchomością”, bo jej budowa kosztowała 300 milionów dolarów. W dni 10 września 1990 roku została ona poświęcona przez naszego papieża Jana Pawła II. Ostatnio nudząc się w domu, wyczytałam, że budowa tego kościoła wywołała dużo kontrowersji. Nie dość, że znajduje się ona w samym środku buszu w Afryce, gdzie jedynie 30% ludności to katolicy, to spowodowała ona podwojenie przez Afrykę długu narodowego.
yamoussoukro5
ourladyofpeaceafricaexterior

Katedra w Rouen (wł. Cathédrale Notre-Dame de Rouen)

rouen1
Ta gotycka katedra, pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, mieści się we Francji, a dokładniej w Rouen. Otaczają ją dwie wieże, różnej wysokości. Wieża północna nosi nazwę Tour ST-Romain i była pierwsza. Później zaprojektowano i wybudowano drugą z nich (Tour du Beurre). Środkową wieże tej religijnej nieruchomości dołączona została w roku 1876. Posiada ona żeliwną neogotycką iglicę. Ciekawostką katedry jest krypta z XI wieku, która zastała odkryta w roku 1934 Ponad to, ostatnio kiedy siedziałam w swoim drewnianym domu letniskowym i szukałam informacji na temat tej katedry, odkryłam iż znajduje się w niej grobowiec, w którym znajduje się serce króla Ryszarda Lwie Serce. Budowla ta w latach 1876-1880, była najwyższym budynkiem na świecie. Obecnie jest najwyższym kościołem Francji i czwartym na świecie. Mówiąc o gotyckiej katedrze w Rouen warto wspomnieć, że prawie 2/3 kościołów we Wrocławiu wybudowanych zostało w średniowieczu. Najpiękniejsze z nich to Kościół św. Elżbiety, Kościół św. Wojciecha, czy też gotycka świątynia św. Stanisława. Te i wiele innych gotyckich budowli znajduje się w moim mieście Wrocław.
rouen
pielg_rouen1

 

Katedra w Ulm (Ulmer Münster)

ulmbeinacht
Katedra w niemieckim mieście Ulm szczyci się posiadaniem najwyższej wieży kościelnej świata. Mierzy ona 161,5 metra. Ponad to jest ona drugim co do wielkości gotyckim kościołem w Niemczech. Została zbudowana ona w stylu gotyckim. Kolegiatę tą, zbudowali mieszczanie z własnych funduszy. Ta religijna „nieruchomość” wznosi się w centrum miasta i stała się już jego symbolem, a jej wieża przyniosła sławę tej katedrze na całym świecie. Pracę nad wieżą katedry zakończone zostały w 1890 roku. Ciekawostką jest, że przy dobrych warunkach atmosferycznych z wieży zobaczyć można nawet piękne Alpy. Szkoda, że we Wrocławiu nie ma takiego miejsca. Za to Polska ma w swym dorobku największe drewniane kościoły, którymi może się szczycić. Co do faktów historycznych katedra ta była punktem orientacyjnym w czasie bombardować podczas II wojny światowej.
dsc_0314296px-ulm_cathedral


Bazylika Matki Boskiej Bolesnej Królowej Polski

001
Bazylika Matki Boskiej Bolesnej Królowej Polski to największy kościół znajdujący się na terenie Polski, a konkretnie Sanktuarium Maryjnego usytuowanego w miejscowości Licheń Stary. Jest to największe centrum religijne w naszym kraju. Bazylika ta zbudowana została ku pamięci objawień Maryjnych. Ta największa „nieruchomość„ religijna powstała w latach 1994-2004. Bazylika ta składa się z pięciu naw z centralną kopułą, która jest zbudowana na planie krzyża. W jej skład wchodzą: część główna, dzwonnica, wieża i trzy portyki. Inicjatorem tej bazyliki jest ks. Eugeniusz Makulski, natomiast ta religijna nieruchomość zaprojektowana została przez mgr inż. Barbarę Bielecką. Ciekawostką jest to, iż w chwili obecnej jest to największa świątynia w naszym kraju i ósma co do wielkości w Europie, oraz dwunasta na świecie. Na placu przez świątynią może zmieścić się nawet 250 000 osób. Ponad to dowiedziałam się, że do wnętrza bazyliki prowadzą 33 schody symbolizujące lata życia Jezusa Chrystusa. Żałuję tylko, że ta piękna budowla, nie powstała w moim rodzinnym mieście Wrocław.
z6024538x
z6024238x
stary_lichen

 

Kościół Pokoju w Świdnicy

Kolejnym kościołem zbudowanym z materiałów nietrwałych jest Kościół Pokoju w Świdnicy. Jego historia jest taka sama jak Kościoła Pokoju w Jaworze. Ciekawe jest, że w Polsce istniał jeszcze jeden taki kościół i mieścił się on w Głogowie. Zgoda cesarza Ferdynanda III na budowę tych kościołów, miała ukazać jego tolerancje. W rzeczywistości kościoły te musiały zostać postawione poza obrębem miast. Ponad to ograniczył on czas budowy do jednego roku, a kościół nie mógł posiadać dzwonnicy. Kiedy sytuacja ewangelików uległa poprawie postawiono dzwonnicę. Stało się to w roku 1708. Kościół Pokoju w Świdnicy również ma swoje miejsce na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
800px-kosciol_pokoju_w_swidnicy_wisnia65221
0816_kosciol_pokojuswidnica2
swidnica-kosc-pokoju21

NAJPIĘKNIEJSZE KATEDRY NAD ADRIATYKIEM

Na wybrzeżu i wyspach Adriatyku znaleźć można mnóstwo zabytków sakralnych, z których wiele dzięki swemu urokowi i wartościom artystycznym zostało wpisanych na światową listę UNESCO. Zapraszamy do ich poznania.

Katedra św. Jakuba w Šibeniku
Budowa katedry szybenickiej, najbardziej znaczącego architektonicznego zabytku renesansu w Chorwacji, rozpoczęła się w 1431 r., a zakończyła w 1536 r. Katedra jest zbudowana wyłącznie z wapienia i marmuru z wyspy Brač, i co rzadkie - nie ma dzwonnicy, stąd funkcję tą przejęła baszta pobliskich murów obronnych. Swoje wyjątkowe na tle innych piękno zawdzięcza umiejętnościom dwóch mistrzów: Jurja Dalmatinca, który przy budowie baptysterium, swego arcydzieła, zręcznie połączył gotyckie zdobienia z cechami renesansu, a na zewnętrznych murach kościoła kazał wykuć 72 kamienne portrety - głowy, oraz zręcznego Nikoli Firentinca, naśladowcy rzeźbiarskiej szkoły Donatella, którego dzieło - kopuła katedry, wysoka na 38 m uznawana jest za szczytowe osiągnięcie budownictwa renesansowego. Z powodu wysokiej wartości artystycznej katedrę w Šibeniku w 2001 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Katedra św. Duje w Splicie
Ośmiokątna budowla znajdująca się wewnątrz pałacu Dioklecjana, pełniła funkcje cesarskiego mauzoleum, a w VIII wieku, budowla ta, w której wcześniej cesarz chciał zniszczyć chrześcijaństwo, stała się chrześcijańską katedrą. W okrągłym wnętrzu katedry pod którą umieszczona była krypta, znajdują się kolumny ozdobione wieńcami o wyjątkowej finezji, zaś bogato zdobione drzwi wejściowe są przykładem obfitego stylu helleńskiego. Kopuła zbudowana z cegły była niegdyś ozdobiona mozaiką, a sześciokątna ambona z XIII wieku nosi cechy późnoromańskiej architektury. Monumentalne drewniane drzwi z 1214 roku, zdobione dekoracjami z drzewa orzechowego, są dziełem Andriji Buvina. Na 28 polach obramowanych motywami roślinnymi, przedstawione są sceny z życia Chrystusa. Katedra św. Duje, wraz z całym kompleksem Pałacu Doklecjana, wpisana jest na światową listę UNESCO.

Katedra w Trogirze, Katedra św. Jana

Trzynawowa bazylika znajdująca się na fundamentach wczesnoromańskiego kościoła, zniszczonego w czasie najazdu Saracenów, w większości powstała w XII wieku, w stylu romańskim, ale sklepienie, zbudowane w XIV wieku nosi znamiona gotyku. Dzwonnica, dobudowana później, bo w XVI wieku, wzniesiona jest w stylu manierystycznym, a jej szczyt wieńczą cztery rzeźby. Najcenniejszy w katedrze trogirskiej jest słynny romański portal z 1240 roku, arcydzieło największego średniowiecznego rzeźbiarza chorwackiego mistrza Radovana. Dwuczęściowy portal przedstawia sceny z Ewangelii i narodzin Chrystusa, a na dodrzwiach - sceny z życia codziennego we wszystkich porach roku, obrazy świętych i apostołów, egzotyczne zwierzęta, syreny i postacie mityczne. Po obu stronach portalu, znadują się dwa lwy, na jednym z nich siedzi Adam, na drugim zaś Ewa. Katedra w Trogirze, wraz z całym starym miastem Trogir wpisana jest na światową listę UNESCO.

Kościół św.Donata

Jako najbardziej reperezentacyjny zabytek budownictwa sakralnego w Chorwacji, kościół św. Donata wzniesiony na antycznym forum i wybudowany na początku IX wieku, posiada wszelkie cechy wczesnoromańskie, a porównywany jest z dworską kaplicą Karola Wielkiego w Achen. Budowla z monumentalną kopułą, o wysokości 27 metrów, z powodu swojego zamkniętego charakteru oraz pozbawionego zdobień, surowego wyglądu, sprawia ogromne wrażenie. Na przestrzeni lat kościół ten stał się symbolem Zadaru. Dzięki swym szczególnym cechom akustycznym, służy obecnie jako sala koncertowa w imprezie o nazwie "Wieczory muzyczne w Św. Donacie".

Bazylika Eufrazjańska w Poreču

Budowę świątyni rozpoczęto w VI wieku, a na cały kompleks (tzw. Eufrazijana) składa się atrium, baptysterium oraz bazyliki z pałacem biskupim i kaplicą. Jest reperezentacyjnym przykładem budownictwa wczesnochrześcijańskiego. Z powodu pożarów, trzęsień ziemi i innych klęsk, bazylika była kilkakrotnie odnawiana przez dobudowywnie na istniejących już murach, stąd dziś widać kilka warstw i śladów wcześniejszych przedsięwzięć budowlanych, z których najcenniejszymi są oryginalne mozaiki na posadzce z V wieku oraz mozaiki środkowej absydy. W sensie architektonicznym bazylika Eufrazjańska jest najwcześniejszym przykładem kościoła z trzema absydami w Europie Środkowej, a jej mozaiki zaliczane są do najważniejszych zabytków malarstwa monumentalnego VI wieku. Dlatego też bazylika ta wpisana jest do rejestru UNESCO.

Kościół św. Krzyża w Ninie

Kościół o nieregularnym planie krzyża, z eliptyczną kopułą, jest jednym z najpiękniejszych przykładów chorwackiego budownictwa z czasów panowania władców narodowych. Nieznany jest dokładny czas jego powstania, ale specjaliści zgadzają się co do tego, że było to miedzy IX, a XI wiekiem. Zachował się w niemal nienaruszonym stanie. Ponieważ kościół był też siedzibą biskupa, z powodu swego piękna i niewielkich rozmiarów (jego długość wynosi tylko 36 kroków) znany jest też jako "najmniejsza katedra na świecie", ale pomimo niewielkiej kubatury, nie brakuje mu monumentalności. Uwagę badaczy przyciągnęła jeszcze jedna szczególna cecha: proporcje kościoła są tak doskonałe, że oprócz funkcji obiektu sakralnego, budowla służy jednocześnie jako kalendarz i wyjątkowo dokładny zegar, ponieważ wszystkie rozmiary ścian, drzwi i okien oparte są na podstawie obliczeń kątów padajego światła.

Katedra w Dubrowniku

Według miejscowej legendy, pierwszy kościół który powstał na miejsu dzisiejszej katedry, zbudowany został jako dar Ryszarda Lwie Serce, któremu podczas powrotu z wyprawy krzyżowej, tuż pod Dubrownikiem rozbił się statek. Aby uniknąć śmierci przyrzekł ufundować budowę kościoła. Jednak z powodu strasznego trzęsienia ziemi, niewiele się zachowało z powstałej świątyni, stąd w XVII wieku rozpoczęła się budowa barokowej bazyliki z kopułą. Wnętrze katedry ozdobione jest obrazami włoskich mistrzów szkoły Raffaella, a nad głównym ołtarzem znajduje się "Wniebowstąpienie" Tycjana. Skarbiec katedry do czasu trzesięnia należał do najbogatszych w Europie, do dziś zachował się tu relikwiarz w kształcie ręki, oraz prace złotników dubrownickich z XI i XII wieku.

Katedra św. Łazarza w Trogirze


Katedra w Kolonii


Katedra św. Jakuba w Szybeniku


Katedra w Brasílii


Kryształowa Katedra


Katedra w Ribe

 

Bazylika świętego Jana na Lateranie


Rzym - Bazylika Św. Piotra na Watykanie