DROGA KRZYŻOWA - O PRAWDZIE
 

Codziennie krzyżujemy prawdę. W mediach, polityce, relacjach międzyludzkich. Bo łatwiej, skuteczniej, opłacalnie. Piłat mówi "Cóż to jest prawda?". Sporo definicji i tak mało jej w życiu. W mediach trzeba ją uważnie i ostrożnie szukać. Politycy używają kłamstwa w swoich gierkach. Przedsiębiorcy w przetargach, dzieci w szkole. Jak osądzić gdzie jest prawda?


Stacja I Sąd nad Jezusem
Byli ludzie, którzy mówili o Nim fałszywe świadectwo. Był fałszywy pocałunek. Była satysfakcja kłamstwa, że wygrało. Ale tylko przez trzy dni. Prawda nam przewodzi 2000 lat.
Stacja II Jezus bierze krzyż na ramiona
Brzemię prawdy nie zawsze jest wygodne, ale jest godne. Godne naszego człowieczeństwa.
Stacja III Pierwszy upadek
Czasami ludzie potkną się o prawdę. Ale prostują się i idą dalej, jakby nic się nie stało. Kłamstwo przygniata i nie można powiedzieć "nic się nie stało". Nikt w to nie uwierzy!
Stacja IV Spotkanie z Matką
Odrobiłeś lekcje? Byłeś grzeczny? To pytania z dzieciństwa. Ile razy było tak, zamiast nie? Czas przeprosić.
Stacja V Szymon Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż
Nie mam czasu. Nie mogę. To drobne kłamstwa, które potrafią ranić. Łatwe do wypowiedzenia i... przyzwyczajenia. Później automatyczna odpowiedź na prośbę. Nie...
Stacja VI Weronika
Weronika - prawdziwa ikona. Gdy zaglądniemy głęboko w naszą jaźń ujrzymy odbicie Boga na którego podobieństwo jesteśmy stworzeni. Tam jest prawda. Św. Augustyn mawiał: Nie chodź na rynek, wejdź w siebie, we wnętrzu człowieka mieszka prawda. We mnie mieszka Bóg, a on jest Drogą, Prawdą i Życiem. Prawdziwą drogą do dobrego życia. Prawdziwego.
Stacja VII Drugi upadek
Potwierdzenie kłamstwa innych. "gdyby pytał to powiedz...". Powiedz, czyli skłam. Dzwoni telefon. "Powiedz, że mnie nie ma". Coraz łatwiej, coraz częściej. Jak wierzyć komuś, kto dla nas kłamie?
Stacja VIII Płaczące kobiety
Tyle kobiet płacze przez męskie kłamstwa. Tyle łez dzieci, matek. "Obiecuję, że będę w sobotę". Dziecko z policzkiem przy szybie blisko północy. Może za tydzień... Tylko, że przez tydzień blizna się nie zasklepi. Oby nie było następnej.
Stacja IX Trzeci upadek
Ściągawka w kieszeni, rękawie, za paskiem. Lewe zwolnienie w pracy. Stówka do kieszeni urzędnika. I narzekanie, ze wszyscy kradną, że nie ma sprawiedliwości. Czym skorupka za młodu...
Stacja X Obnażenie z szat
Ktoś kiedyś powiedział: prawda jest naga. Nic dziwnego, iż tak wielu ludzi ją omija - przez wrodzoną pruderię. Kiedy omijamy prawdę po czym stąpamy? Gdzie nas to doprowadzi?
Stacja XI Przybicie do krzyża
Za co? Za prawdę. Jezus powiedział: Ja jestem Drogą, Prawdą i Życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.
Stacja XII Śmierć na krzyżu
Papież Grzegorz I mówił: nawet jeśli prawda może powodować zgorszenie, lepiej dopuścić do zgorszenia niż wyrzec się prawdy. Jezus był jej wierny do końca, po krzyż, który dla jednych był zgorszeniem, dla innych głupstwem. A dla mnie?
Stacja XIV Złożenie do grobu
Miłość na śmierć nie umiera. Uczniowie się smucą niewiele rozumiejąc. Czują się jak sieroty. Nie wiedzą czy zostali oszukani, czy rozminęli się z prawdą. Piotr czuje się jak kłamca - mówił, że nigdy się Go nie zaprze. Później zrozumieli: miłość i prawda zawsze zwyciężą! Trzeba pamiętać o tym nie tylko w poranek wielkanocny.


W starożytności mawiali: Prawda rodzi nienawiść, ustępliwość przyjaciół. Wysoka cena. Na rynku życia prawda nie jest zbyt wysoko ceniona. Choć wydaje się, że jest na nią popyt, podaż kuleje. Tańsze jest kłamstwo i łatwo je sprzedać. Tylko, że to co tańsze często jest tandetne. Jak życie kłamcy.