Rok 2018 w Kościele na Watykanie

zapowiedzi najważniejszych wydarzeń

Opis: Rok 2014 w Kościele w Polsce – zapowiedzi najważniejszych wydarzeń

Przewidywane wydarzenia z życia Kościoła:

W czwartek 2 listopada we wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych Franciszek odprawi o 15.15 Mszę św. na cmentarzu amerykańskim w Nettuno, położonym 50 km na południe od Rzymu. Następnego dnia o 11.30 przy ołtarzu Katedry w bazylice św. Piotra w Watykanie papież odprawi Mszę św. w intencji kardynałów i biskupów zmarłych w ciągu minionego roku.

W niedzielę 19 listopada o 10.00 w bazylice św. Piotra Ojciec Święty odprawi Mszę w Światowym Dniu Ubogich.

W niedzielę 26 listopada papież wyruszy w podróż apostolską do Mjanmy i Bangladeszu, która zakończy się w sobotę 2 grudnia.

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP piątek 8 grudnia o 16.00 Franciszek tradycyjnie modlić się będzie przed kolumną Matki Bożej na placu Hiszpańskim w Rzymie, zaś we wtorek 12 grudnia o 18.00 w święto Matki Bożej z Guadalupe odprawi w bazylice św. Piotra Mszę św. w intencji Ameryki Łacińskiej.

Obchody świąt Bożego Narodzenia rozpocznie Pasterka w bazylice św. Piotra w niedzielę 24 grudnia o 21.30. W poniedziałek 25 grudnia Ojciec Święty udzieli w południe błogosławieństwa „Urbi et Orbi” (Miastu i Światu) z centralnego balkonu bazyliki św. Piotra.

W niedzielę 31 grudnia o 17.00 w bazylice św. Piotra papież przewodniczyć będzie Nieszporom i dziękczynnemu „Te Deum” za miniony rok kalendarzowy.

W poniedziałek 1 stycznia o 10.00 Franciszek odprawi w bazylice św. Piotra Mszę św. w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi i w LI Światowy Dzień Pokoju, a w sobotę 6 stycznia o 10.00 - Mszę w uroczystość Objawienia Pańskiego.

W niedzielę 7 stycznia o 9.30 podczas Mszy św. w kaplicy Sykstyńskiej udzieli chrztu grupie dzieci.

Od 15 do 22 stycznia Ojciec Święty przebywać będzie z wizytą apostolską w Chile i Peru.

Metropolita stolicy Łotwy potwierdził jedynie, że Ojciec Święty poważnie rozważa wizytę w tym kraju. Przypomniano, że rzeczniczka prezydent Litwy, Dalii Grybauskaite - Daiva Ulbinaite stwierdziła, że papieska wizyta w tym kraju przewidywana jest jesienią 2018. Przypomniano, że te trzy kraje w dniach od 4-10 września 1993 roku odwiedził św. Jan Paweł II, zaś w przyszłym roku będą one obchodziły 100-lecie ogłoszenia niepodległości. Andrea Gagliarducci prezentuje specyfikę każdego z krajów bałtyckich, zaznaczając, że zarówno w Estonii jak i na Łotwie istotne znaczenie ma wymiar ekumeniczny.

Przypomina również, że od 22-26 sierpnia w stolicy Irlandii - Dublinie odbywać się będzie Światowe Spotkanie Rodzin. Jednocześnie Prefektura Domu Papieskiego informuje, że 22 sierpnia nie będzie audiencji ogólnej Ojca Świętego, a 26 sierpnia - niedzielnego spotkania z Franciszkiem na modlitwie "Anioł Pański".