Dla Częstochowy to gorący miesiąc: w szczycie pielgrzymkowym przejdzie w sumie przez miasto niemal 88 tys. pątników zmierzających na Jasną Górę.Historia pielgrzymek

21 lipca

Bydgoska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę, Bydgoszcz-Częstochowa 21-31 lipca. Informacje o zapisach, opis szlaku, zdjęcia z pielgrzymki, video relacje na www.pielgrzymka.bydgoszcz.pl/

25 lipca

  1. Pielgrzymka młodzieżowa wyrusza zawsze w pełnym ostatnim tygodniu roku szkolnego, zazwyczaj z Sanktuarium Pani Fatimskiej na Os. Słonecznym w Szczecinie. Szczegóły w aktualnościach na stronie www.mlodziezowa.szczecinska.pl.
  2. Pielgrzymka "Promienista" Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymki wyrusza ze swoich miejscowości wyjścia już od 25 lipca. Inauguracja Pielgrzymki ma miejsce w czasie Mszy świętej 29 lipca o godz. 7:00 w Sanktuarium Pani Fatimskiej na Osiedlu Słonecznym w Szczecinie. Część grupy św. Jakuba wyrusza z Myśliborza - Msza święta 29 lipca o 8:00 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Kończymy pielgrzymowanie Mszą świętą pod Szczytem Jasnogórskim 13 sierpnia. Do domu pielgrzymi wracają we własnym zakresie (PKP podstawia dodatkowy pociąg z Częstochowy - odjazd około godz. 21:00). Istnieje także możliwość powrotu do domu specjalnym autobusem.
  3. Pielgrzymka Myśliborska wyrusza 23 sierpnia z Sanktuarium Pani Fatimskiej na os. Słonecznym w Szczecinie.

Pielgrzymka Kaszubska jest najstarszą w Diecezji Gdańskiej pielgrzymką na Jasną Górę, a zarazem najdłuższą pielgrzymką w Polsce. Pielgrzymi przez 19 dni, od 25 lipca do 12 sierpnia, pokonują trasę 638 km. http://www.kaszubska.diecezja.gda.pl/

28 lipca

XXVIII Gdańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę
wyrusza z kościoła Mariackiego w Gdańsku w środę 28.VII.br po Mszy św. o godz.6.00
dociera na Jasną Górę w środę 12.VIII.br o godz. 15.00.

Pielgrzymka wyrusza z Ełku 28 lipca o godz. 7.oo, natomiast wejście na Jasną Górę przewidziane jest na 11 sierpnia (środa) ok. godz. 10.3o. Noclegi planowane są w miejscowościach: Biała Piska, Zabiele, Dąbrówka, Sypniewo, Maków Mazowiecki, Winnica, Kazuń Polski, Kampinos, Jesionka, Głuchów, Będków, WoŸniki, Wola Blakowa, Mykanów, Jasna Góra. http://www.pielgrzymka.diecezja.elk.pl/

30 lipca


Warmińska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę. www.warminska-pielgrzymka.pl/

Ppielgrzymka pelplińska. Z naszej diecezji wychodzi 5 grup: KOŚCIERSKA (wychodzi 30 lipca o godz. 630 z parafii Świętej Trójcy w Kościerzynie), TCZEWSKA (30 lipca o godz. 700 z parafii NMP Matki Kościoła w Tczewie), CHOJNICKA (31 lipca o godz. 700 z parafii Œcięcia św. Jana Chrzciciela w Chojnicach), KOCIEWSKA (31 lipca o godz. 700 z parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim) oraz ŚWIECKA (2 sierpnia o godz. 900 z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Świeciu n/Wisłą).
Ponad to istnieją jeszcze trzy grupy: LĘBORSKA (28 lipca o godz. 900 z parafii NMP Królowej Polski w Lęborku) i KARTUSKA (29 lipca o godz. 700 z parafii Wniebowzięcia NMP w Kartuzach), które łączą się z Grupą KOŚCIERSKĄ, a także Grupa BYTOWSKA (29 lipca o godz. 700 z parafii św. Katarzyny w Bytowie).
           Poszczególne grupy spotykają się na trasie pielgrzymkowej wyjątkiem jest Grupa Kościerska, która idzie oddzielną trasą. Pierwsze spotkanie trzech grup odbywa się już w Świeciu (spotykają się grupa Kociewska, Tczewska i Świecka), gdzie odprawiana jest wspólna Msza Święta. Następne spotkanie ma miejsce w Toruniu, gdzie nie tylko spotykają się pielgrzymi pelplińscy, ale również pątnicy toruńscy.
Swój geograficzny początek pielgrzymka bierze prawie u brzegów Bałtyku, w pięknej i malowniczej Szwajcarii Kaszubskiej, na Kociewiu i w Borach Tucholskich. Liczba pątników waha się co roku od 1200 do 1500 osób. http://pielgrzymki.opoka.org.pl/trasy/1464.1,Trasa_Pielgrzymki_Diecezji_Pelplinskiej.html
1 sierpnia

Pielgrzymka parafii rzymskokatolickiej Świętej Jadwigi Śląskiej w Rybniku - 3800 osób; godz. wejścia - 11.30; przejście przez miasto ulicami: Łowiecką, Leśną, Busolową, Konwaliową, Artyleryjską, Matejki, Piastowską, Łokietka, Bohaterów Monte Cassino, Korczaka, Sobieskiego, Œląską, pl. Biegańskiego, Al. NMP, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Częstochowa - 1-2 sierpnia; powrót autobusami i pociągami.

Pielgrzymka parafii rzymskokatolickiej Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach - 200 osób; godz. wejścia - 15.00; przejście przez miasto ulicami: Łowiecką, Leśną, Busolową, Konwaliową, Artyleryjską, Matejki, Piastowską, Łokietka, Bohaterów Monte Cassino, Korczaka, Sobieskiego, Śląską, pl. Biegańskiego, Al. NMP, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Częstochowa - 1-3 sierpnia; powrót 3 sierpnia, pieszo w grupie zorganizowanej.W tym roku pielgrzymka trwać będzie o jeden dzień dłużej. Proponowana trasa pielgrzymki:
niedziela, 1.08.2010 - Wrocław - Trzebnica
poniedziałek, 2.08.2010 - Trzebnica - Oleśnica
wtorek, 3.08.2010 - Oleśnica - Wilków

Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę od 01-10 sierpnia. http://www.pielgrzymka.pl/aktualnosci.php

2 sierpnia

Wkrótce  po raz kolejny wyruszy Piesza Pielgrzymka Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej na Jasną Górę. Tegoroczną XXVIII pielgrzymkę będziemy przeżywać pod hasłem: „Maryja Œwiadkiem Miłości”. Pielgrzymka rozpocznie się 2 sierpnia Mszą św. w Katedrze Zamojskiej o godz. 9.00 pod przewodnictwem Ks. Bpa Mariusza Leszczyńskiego.  Pielgrzymkę naszą zwieńczy – najpierw pokłon przed szczytem Jasnej Góry – 14 sierpnia o godz. 10.15, a następnie uroczysta Eucharystia o godz. 13.00 wraz z Pasterzem Diecezji Ks. Bp Wacławem Depo.


3 sierpnia

Piesza pielgrzymka z Rzeszowa na Jasną Górę. W ponad 300-kilometrową trasę, którą pielgrzymi pokonają w 10 dni, wyrusza ok. 2 tys. ludzi. Do Częstochowy dotrą 13 sierpnia.

Piesza pielgrzymka ludelska na Jasna Górę - pielgrzymka którą zapoczątkował nasz współbrat o. Ludwik Wiśniewski. W tym roku do rzeszy pielgrzymów dołączy nowa dominikańska grupa. Zapraszamy wszystkich, którzy są związani z lubelskim środowiskiem dominikańskim, by 3 sierpnia wyruszyli z nami z ul. Złotej na pielgrzymi szlak ku Jasnej Górze!

4 sierpnia

W dniu 4 sierpnia o godz. 6.00 w Bazylice Katedralnej pw. Świętych Janów w Toruniu. Mszy św. przewodniczy Ksiądz Biskup. Jest to oficjalne rozpoczęcie Pieszej Pielgrzymki z Torunia na Jasną Górę. Pielgrzymka wkracza na Jasną Górę 12 sierpnia o godz. 17.00. Msza św. w kaplicy Cudownego Obrazu o godz. 18.30 kończy wspólne pielgrzymowanie. Do domów pielgrzymi wracają indywidualnie. www.pielgrzymka.diecezja-torun.pl/

Rzeszowska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę. Pielgrzymkę rozpocznie Msza św. przed Rzeszowską Farą.


5 sierpnia

Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna
285 km
Pielgrzymi rozpoczynają drogę uczestnictwem we mszy św. 5 sierpnia o godz. 5.30 w kościele św. Anny, pod przewodnictwem abp. Kazimierza Nycza. Zapisy w dniach: 1- 4 sierpnia w godz. 9.00 - 19.30, w kościele akademickim św. Anny, ul. Krakowskie Przedmieście 68, tel. (022) 826 89 91.
http://www.wapm.waw.pl

XVII Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych "Jesteśmy"
275 km
Pielgrzymka rozpoczyna się 5 sierpnia mszą św. odprawianą o godz. 6.00 w kościele św. Józefa przy ul. Deotymy 41 w Warszawie. Zapisy: Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej, w dniach: 1- 5 sierpnia, ul. Deotymy 41, tel./fax. 022 837 42 61.
http://www.ksnaw.pl/

Pielgrzymka Warszawska Praska Rodzin

315 km
Msza św. 5 sierpnia o godz 7.00. w Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej rozpoczyna wspólną wędrówkę do Częstochowy. Zapisy do 4 sierpnia w godz. 17.00 - 20.00 w Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej w parafii Narodzenia Pańskiego, ul. Ostrobramska 72, tel. 022 613 83 75.
http://www.praska.org.pl

Pielgrzymka szkół katolickich z Inowrocławia - 50 osób; godz. wejścia - 14.00; przejście przez miasto ulicami: Ludową, Łódzką, Rynkiem Wieluńskim, Wieluńską, 3 Maja, Popiełuszki, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Radostków - 4-5 sierpnia, Częstochowa - 5-6 sierpnia; powrót 6 sierpnia pociągiem w grupie zorganizowanej.

Pielgrzymka parafii rzymskokatolickiej pw. Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy - 70 osób; godz. wejścia - 14.30; przejście przez miasto ulicami: Ludową, Łódzką, Rynkiem Wieluńskim, Wieluńską, 3 Maja, Popiełuszki, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Lubojna - 4-5 sierpnia, Częstochowa - 5 sierpnia; powrót autobusem w grupie zorganizowanej.

Pielgrzymka metropolitalna z Gniezna - 700 osób; godz. wejścia - 14.30; przejście przez miasto ulicami: Ludową, Łódzką, Rynkiem Wieluńskim, Wieluńską, 3 Maja, Popiełuszki, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Częstochowa - 5 sierpnia; powrót indywidualny.

Pielgrzymka parafii rzymskokatolickiej p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gniewkowie - 70 osób; godz. wejścia - 15.00; przejście przez miasto ulicami: Ludową, Łódzką, Rynkiem Wieluńskim, Wieluńską, 3 Maja, Popiełuszki, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Dudki - 4-5 sierpnia, Częstochowa - 5-6 sierpnia; powrót 6 sierpnia autokarem.

Pielgrzymka parafii rzymskokatolickiej p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Janikowie - 100 osób; godz. wejścia - 15.00; przejście przez miasto ulicami: Ludową, Łódzką, Rynkiem Wieluńskim, Wieluńską, 3 Maja, Popiełuszki, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Brzeźnica - 4-5 sierpnia; powrót autokarem.

Pielgrzymka parafii rzymskokatolickiej p.w. św. Jadwigi Królowej w Inowrocławiu - 60 osób; godz. wejścia - 15.00; przejście przez miasto ulicami: Ludową, Łódzką, Rynkiem Wieluńskim, Wieluńską, 3 Maja, Popiełuszki, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Lubojenka - 4-5 sierpnia, Częstochowa - 5 sierpnia; powrót indywidualny.

XIX Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka Wojskowa na Jasną Górę wyruszy 5 sierpnia br. po Mszy św. o godz. 5.30 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego (ul. Długa 13/15).
Uczestnikami pielgrzymki będą żołnierze zawodowi, pracownicy wojska, osoby z ich rodzin. Oprócz żołnierzy z Polski w pielgrzymce wezmą udział żołnierze innych państw NATO. 13 sierpnia br. do wojskowej pielgrzymki dołączą grupy ze Straży Granicznej, Służby Celnej oraz Straży Ochrony Kolei.14 sierpnia br. w Siedlcu Mirowskim, na tzw. ,,Przeprośnej Górce", na placu przy w sanktuarium Ojca Pio, ks. płk Sławomir Żarski administrator diecezji wojskowej odprawi uroczystą Eucharystię, a następnie żołnierze ruszą na ostatni etap pielgrzymki, Aleją NMP przed obraz Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie nastąpi akt zawierzenia wojska Maryi, Hetmance Żołnierza Polskiego i zakończenie pielgrzymki

6 sierpnia


Warszawska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę
250 km
Rozpoczyna się 6 sierpnia mszą św. przed kościołem OO. Paulinów o godz. 6.00.
Zgłoszenia i bliższe informacje: do 5 sierpnia - kościół i klasztor Paulinów, ul. Długa 3, tel. 022 635 62 52, 831 45 75.
http://www.wpp.paulini.pl/

Warszawska Piesza Pielgrzymka Akademickich Grup 17-tych pod hasłem "Wybieram życie"
265 km
Rozpocznie się o godz. 6.00 poranną mszą św. w kościele św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu. Zapisy odbywają się od 1 do 5 sierpnia w kościele św. Anny w godz. 10.00 - 19.00.
http://www.17-ka.org.pl/

Pielgrzymi Radomska wyruszą z Radomia 6 sierpnia (pątnicy z Opoczna wychodzą 9 sierpnia). Trasy przemarszu pozostają takie same jak w poprzednich latach. Uczestnicy będą mieli do pokonania ponad 200 km. Towarzyszyć im będzie ok. 200 księży i alumnów oraz ponad 100 pielęgniarek i lekarzy. Na Jasną Górę dotrą 13 sierpnia.

Pielgrzymka z Krakowa na Jasną Górę rozpocznie się 6 sierpnia o godz. 7 uroczystą Mszą św. dla pielgrzymów na wzgórzu wawelskim, którą odprawi ks. kard. Stanisław Dziwisz. Zakończy się 11 sierpnia o godz. 19 Mszą św. na Wałach Jasnogórskich oraz Apelem Jasnogórskim.

XXIX Płockiej Pielgrzymki na Jasną Górę!
Zapraszam serdecznie wszystkich do udziału. W tym trudnym dla nas roku poniesiemy wiele modlitewnych intencji: za powodzian, o dobrą przyszłość naszego kraju, za płockie Seminarium, świętujące 300 lecie swojego istnienia oraz wiele intymnych, ukrytych w głębi serca próśb i potrzeb.
Już rozpoczęły się zapisy we wszystkich parafiach naszej diecezji. Zachęcam do odważnej decyzji, do ufności, że trud pielgrzymkowej drogi przynosi owoce, których człowiek nie potrafi sobie nawet wyobrazić.
Do spotkania na szlaku!

Kaliska Piesza Pielgrzymka trwa od 10 do 19 sierpnia, a Pielgrzymka Diecezji Kaliskiej od 6 do 13 sierpnia. Obie pielgrzymki spotykają się na Jasnej Górze 13 sierpnia. Uczestnicy Kaliskiej Pieszej Pielgrzymki wracają do Kalisza pieszo.


9 sierpnia

Pielgrzymka świdnicka - 1000 osób; godz. wejścia - 5.45; przejście przez miasto ulicami: Drzewną, Festynową, Kolorową (pod wiaduktem), Busolową, Konwaliową, Artyleryjską, Matejki, Piastowską, Łokietka, Bohaterów Monte Cassino, Korczaka, Sobieskiego, Œląską, pl. Biegańskiego, Al. NMP, al. Sienkiewicza (trasa może być zmodyfikowana); noclegi i postoje: Częstochowa Kawodrza - 8-9 sierpnia; powrót w grupie zorganizowanej.

Pielgrzymka dominikańska z Krakowa - 1200 osób; godz. wejścia - 11.00; przejście przez miasto ulicami: Korkową, Poselską, Żyzną, Sabinowską, Skrzetuskiego, Polną, Matejki, Piastowską, Bohaterów Monte Cassino, Korczaka, Œląską, pl. Biegańskiego, Al. NMP, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Brzeziny Wielkie, Brzeziny Nowe, KuŸnica Marianowa - 8-9 sierpnia, Częstochowa - 9 sierpnia; powrót indywidualny.

Pielgrzymka organizowana przez klasztor prowincji św. Franciszka z Asyżu w Toruniu - 70 osób; godz. wejścia - 16.00; przejście przez miasto ulicami: Ludową, Łódzką, Rynkiem Wieluńskim, Wieluńską, 3 Maja, Popiełuszki, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Częstochowa - 9-10 sierpnia; pielgrzymka kieruje się dalej do Krakowa.

10 sierpnia

Pielgrzymka archidiecezji wrocławskiej - 2500 osób; godz. wejścia - 9.30; przejście przez miasto ulicami: Drzewną, Festynową, Kolorową (pod wiaduktem), Busolową, Konwaliową, Artyleryjską, Matejki, Piastowską, Łokietka, Bohaterów Monte Cassino, Korczaka, Sobieskiego, Œląską, pl. Biegańskiego, Al. NMP, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Częstochowa Zacisze - 9-10 sierpnia, Częstochowa - 10 sierpnia; powrót indywidualny.

11 sierpnia

Pielgrzymka parafii rzymskokatolickiej Wniebowzięcia N.M.P. w Oświęcimiu - 1100 osób; przejście przez miasto ulicami: Korkową, Poselską, Żyzną, Sabinowską, Skrzetuskiego, Polną, Matejki, Piastowską, Bohaterów Monte Cassino, Korczaka, Œląską, pl. Biegańskiego, Al. NMP, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Rększowice - 10-11 sierpnia, Częstochowa - 11 sierpnia; powrót indywidualny.

Pielgrzymka diecezji bielsko-żywieckiej - 2000 osób; godz. wejścia - 12.00; przejście przez miasto ulicami: Korkową, Poselską, Żyzną, Sabinowską, Skrzetuskiego, Polną, Matejki, Piastowską, Bohaterów Monte Cassino, Korczaka, Œląską, pl. Biegańskiego, Al. NMP, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Bargły - 10-11 sierpnia, Częstochowa - 11 sierpnia; powrót indywidualnie.

Pielgrzymka parafii rzymskokatolickiej NMP Królowej Polski w Czechowicach-Dziedzicach - 300 osób; godz. wejścia - 12.00; przejście przez miasto ulicami: Korkową, Poselską, Żyzną, Sabinowską, Skrzetuskiego, Polną, Matejki, Piastowską, Bohaterów Monte Cassino, Korczaka, Œląską, pl. Biegańskiego, Al. NMP, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Starcza - 10-11 sierpnia, Częstochowa - 11 sierpnia; powrót indywidualnie oraz autokarami.

Pielgrzymka dekanatu cieszyńskiego - 400 osób; godz. wejścia - 13.00; przejście przez miasto ulicami: Korkową, Poselską, Żyzną, Sabinowską, Skrzetuskiego, Polną, Matejki, Piastowską, Bohaterów Monte Cassino, Korczaka, Œląską, pl. Biegańskiego, Al. NMP, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Częstochowa - 11 sierpnia; powrót autokarami11 sierpnia o godz. 17.

XXIX Piesza Pielgrzymka Krakowska, Wspólnota I, prądnicka - 2000 osób; godz. wejścia - 16.00; przejście przez miasto ulicami: Hektarową, Mirowską, Al. NMP, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Częstochowa - 11 sierpnia; powrót indywidualnie.

XXIX Piesza Pielgrzymka Krakowska, Wspólnota II, śródmiejska - 2200 osób; godz. wejścia - 16.00; przejście przez miasto ulicami: Hektarową, Mirowską, Al. NMP, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Częstochowa - 11 sierpnia; powrót autobusami.

XXIX Piesza Pielgrzymka Krakowska, Wspólnota III, prokocimsko-podgórska - 950 osób; godz. wejścia - 16.00; przejście przez miasto ulicami: Hektarową, Mirowską, Al. NMP, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Biskupice - 10-11 sierpnia, Częstochowa - 11 sierpnia; powrót indywidualnie.

XXIX Piesza Pielgrzymka Krakowska, Wspólnota IV, nowohucka
- 1000 osób; godz. wejścia - 16.00; przejście przez miasto ulicami: Hektarową, Mirowską, Al. NMP, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Zrębice - 10-11 sierpnia, Częstochowa - 11 sierpnia; powrót autokarami.

XXIX Piesza Pielgrzymka Krakowska, Wspólnota VI, skawińsko-czernichowska
- 900 osób; godz. wejścia - 16.00; przejście przez miasto ulicami: Korkową, Poselską, Żyzną, Sabinowską, Skrzetuskiego, Polną, Matejki, Piastowską, Bohaterów Monte Cassino, Korczaka, Œląską, pl. Biegańskiego, Al. NMP, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Osiny - 10-11 sierpnia, Częstochowa - 11 sierpnia; powrót indywidualnie.

XXIX Piesza Pielgrzymka Krakowska, Wspólnota VIII, suska
- 300 osób; godz. wejścia - 16.00; przejście przez miasto ulicami: Korkową, Poselską, Żyzną, Sabinowską, Skrzetuskiego, Polną, Matejki, Piastowską, Bohaterów Monte Cassino, Korczaka, Œląską, pl. Biegańskiego, Al. NMP, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Kamienica Polska - 10-11 sierpnia, Częstochowa - 11 sierpnia; powrót autokarami.

XXIX Piesza Pielgrzymka Krakowska, Wspólnota VII, chrzanowsko-trzebińska - 700 osób; godz. wejścia - 16.00; przejście przez miasto ulicami: Korkową, Poselską, Żyzną, Sabinowską, Skrzetuskiego, Polną, Matejki, Piastowską, Bohaterów Monte Cassino, Korczaka, Œląską, pl. Biegańskiego, Al. NMP, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Czestochowa - 11 sierpnia; powrót indywidualnie.

XXIX Piesza Pielgrzymka Krakowska, Wspólnota V: Mszana Dolna, Myślenice, Gdów, Niepołomice - 600 osób; godz. wejścia - 16.30; przejście przez miasto ulicami: Korkową, Poselską, Żyzną, Sabinowską, Skrzetuskiego, Polną, Matejki, Piastowską, Bohaterów Monte Cassino, Korczaka, Œląską, pl. Biegańskiego, Al. NMP, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Poczesna - 10-11 sierpnia, Częstochowa - 11 sierpnia; powrót indywidualnie.


12 sierpnia

Pielgrzymka diecezji sandomierskiej - 1400 osób; godz. wejścia - 9.30; przejście przez miasto ulicami: Hektarową, Mirowską, Al. NMP, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Olsztyn, Skrajnica, Kusięta - 11-12 sierpnia, Częstochowa - 12 sierpnia; powrót pieszo w grupie zorganizowanej.

Pielgrzymka kurii diecezjalnej w Sandomierzu
- 600 osób; godz. wejścia - 9.30; przejście przez miasto ulicami: Mstowską, Mirowską, Al. NMP, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Krasice - 11-12 sierpnia, Częstochowa - 12 sierpnia; powrót autokarami.

Pielgrzymka diecezji zielonogórsko-gorzowskiej - 860 osób; godz. wejścia - 11.00; przejście przez miasto ulicami: św. Rocha, Skwerową, św. Pawła, Wrocławską, Bialską, Rynkiem Wieluńskim, Wieluńską, 3 Maja, Popiełuszki, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Częstochowa - 12 sierpnia; powrót indywidualnie.

Pielgrzymka Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Nauczycieli "Warsztaty w Drodze" z Zielonej Góry
- 100 osób; godz. wejścia - 11.00; przejście przez miasto ulicami: Wręczycką, Okulickiego, Bialską, Rynkiem Wieluńskim, Wieluńską, 3 Maja, Popiełuszki, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Częstochowa - 12-13 sierpnia; powrót indywidualnie.

Pielgrzymka archidiecezji warmińskiej - 800 osób; godz. wejścia - 13.00; przejście przez miasto ulicami: Ludową, Łódzką, Rynkiem Wieluńskim, Wieluńską, 3 Maja, Popiełuszki, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Radostków - 11-12 sierpnia, Częstochowa - 12 sierpnia; powrót indywidualny.

Pielgrzymka metropolitalna białostocka - 400 osób; godz. wejścia - 17.00; przejście przez miasto ulicami: Mstowską, Mirowską, Al. NMP, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Pacierzów - 11-12 sierpnia, Częstochowa - 12 sierpnia; powrót indywidualnie.

13 sierpnia

Pielgrzymka diecezji toruńskiej - 1500 osób; godz. wejścia - 6.30; przejście przez miasto ulicami: Ludową, Łódzką, Rynkiem Wieluńskim, Wieluńską, 3 Maja, Popiełuszki, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Kiedrzyn - 12-13 sierpnia, Częstochowa - 13 sierpnia; powrót indywidualnie.

Pielgrzymka Fundacji Szczecińskiej - 1000 osób; godz. wejścia - 8.30; przejście przez miasto ulicami: Wręczycką, Okulickiego, Bialską, Rynkiem Wieluńskim, Wieluńską, 3 Maja, Popiełuszki, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Częstochowa - 13 sierpnia; powrót indywidualnie.

Pielgrzymka koszalińsko-kołobrzeska - 1000 osób; godz. wejścia - 9.00; przejście przez miasto ulicami: Ludową, Łódzką, Rynkiem Wieluńskim, Wieluńską, 3 Maja, Popiełuszki, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Częstochowa - 13 sierpnia; powrót indywidualnie.

Pielgrzymka diecezji rzeszowskiej - 2500 osób; godz. wejścia - 10.30; przejście przez miasto ulicami: Hektarową, Mirowską, Al. NMP, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Zrębice, Przymiłowice, Janów - 12-13 sierpnia, Częstochowa - 13 sierpnia; powrót indywidualnie.

Pielgrzymka diecezji kieleckiej - 2500 osób; godz. wejścia - 14.00; przejście przez miasto ulicami: Mstowską, Mirowską, Al. NMP, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Mstów - 12-13 sierpnia; powrót indywidualnie.

Pielgrzymka parafii rzymskokatolickiej Podwyższenia Krzyża Świętego w Opocznie - 1500 osób; godz. wejścia - 14.00; przejście przez miasto ulicami: Mstowską, Mirowską, Al. NMP, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Karczewice - 12-13 sierpnia, Częstochowa - 13 sierpnia; powrót indywidualnie oraz autokarami.

Pielgrzymka parafii rzymskokatolickiej św. Maksymiliana w Koninie
- 500 osób; godz. wejścia - 15.00; przejście przez miasto ulicami: Ludową, Łódzką, Rynkiem Wieluńskim, Wieluńską, 3 Maja, Popiełuszki, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Częstochowa - 13 sierpnia; powrót autokarami w grupie zorganizowanej.

Pielgrzymka diecezji sosnowieckiej
- 400 osób; godz. wejścia - 15.00; przejście przez miasto ulicami: Hektarową, Mirowską, Al. NMP, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Kusięta - 12-13 sierpnia, Częstochowa - 13 sierpnia; powrót indywidualnie.

Pielgrzymka parafii rzymskokatolickiej p.w. św. Marcina w Jarocinie - 250 osób; godz. wejścia - 16.00; przejście przez miasto ulicami: św. Rocha, Skwerową, św. Pawła, Wrocławską, Bialską, Rynkiem Wieluńskim, Wieluńską, 3 Maja, Popiełuszki, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Częstochowa - 13 sierpnia; powrót indywidualny pociągami i autokarami.

Pielgrzymka diecezji radomskiej
- 7000 osób; godz. wejścia - 16.00; przejście przez miasto ulicami: Mstowską, Mirowską, Al. NMP, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Mokrzesz, Zawada - 12-13 sierpnia, Częstochowa - 13 sierpnia; powrót indywidualny.

Pielgrzymka diecezji radomskiej - 1500 osób; godz. wejścia - 16.00; przejście przez miasto ulicami: Mstowską, Mirowską, Al. NMP, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Dąbrowa Zielona - 11-12 sierpnia, Skrzydlów - 12-13 sierpnia, Częstochowa - 13 sierpnia; powrót indywidualny.

Pielgrzymka parafii rzymskokatolickiej p.w. św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie
- 150 osób; godz. wejścia - 17.00; przejście przez miasto ulicami: Ludową, Łódzką, Rynkiem Wieluńskim, Wieluńską, 3 Maja, Popiełuszki, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Częstochowa - 13 sierpnia; powrót indywidualny.

Pielgrzymka parafii rzymskokatolickiej p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Opatówku - 230 osób; godz. wejścia - 18.00; przejście przez miasto ulicami: Ludową, Łódzką, Rynkiem Wieluńskim, Wieluńską, 3 Maja, Popiełuszki, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Częstochowa - 13 sierpnia; powrót indywidualny.

Pielgrzymka diecezjalna z Łomży
- 800 osób; godz. wejścia - 19.30; przejście przez miasto ulicami: Hektarową, Mirowską, Al. NMP, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Częstochowa - 13 sierpnia; powrót indywidualnie.


14 sierpnia

Pielgrzymka diecezji siedleckiej - 5000 osób; godz. wejścia - 6.00; przejście przez miasto ulicami: Hektarową, Mirowską, Al. NMP, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Przyrów - 13-14 sierpnia, Częstochowa - 14 sierpnia; powrót indywidualny.

Pielgrzymka diecezji płockiej - 1500 osób; godz. wejścia - 7.30; przejście przez miasto ulicami: Ludową, Łódzką, Rynkiem Wieluńskim, Wieluńską, 3 Maja, Popiełuszki, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Wierzchowisko - 13-14 sierpnia, Częstochowa - 14 sierpnia; powrót indywidualny.

Pielgrzymka Centralnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego przy kościele św. Anny w Warszawie
- 5000 osób; godz. wejścia - 9.00; przejście przez miasto ulicami: Mstowską, Mirowską, Al. NMP, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Jaskrów - 13-14 sierpnia, Częstochowa - 14 sierpnia; powrót w grupie zorganizowanej.

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę - 9000 osób; godz. wejścia - 14.30; przejście przez miasto ulicami: Mstowską, Mirowską, Al. NMP, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Wola Mokrzeska - 12-13 sierpnia, Siedlec Mstowski - 13-14 sierpnia, Częstochowa - 14 sierpnia; powrót indywidualny.

Pielgrzymka Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskie
j - 1000 osób; godz. wejścia - 18.00; przejście przez miasto ulicami: Rędzinską, Warszawską, Al. NMP, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Konary - 13-14 sierpnia, Częstochowa - 14-15 sierpnia; powrót autokarami 15 sierpnia.

Pielgrzymka organizowana przez Sekretariat ds. Apostolstwa Prowincji Chrystusa Króla Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Warszawie - 2500 osób; godz. wejścia - 18.00; przejście przez miasto ulicami: Mstowską, Mirowską, Al. NMP, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Dąbek - 13-14 sierpnia, Częstochowa - 14 sierpnia; powrót indywidualny.

16 sierpnia

Warszawska Praska Pielgrzymka Piesza Pomocników Matki Kościoła

300 km
Pielgrzymka rozpoczyna się mszą świętą o godz. 6.00 w Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej, ul. Grochowska 365. Zapisy: Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej, ul. Grochowska 365, tel. 022 619 38 24, w dniach 13-15 sierpnia, w godz. 12.00 - 18.00. Informacje: Magdalena Brzezicka 503 650 426.
http://www.pielgrzymka.info.pl

17 sierpnia

Każdego lata na Jasną Górę podąża rzesza pielgrzymów, z których tylko nieliczni pamiętają początki tarnowskiego pielgrzymowania do Tronu Czarnej Madonny.
Historia Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę rozpoczęła się latem 1978 roku. W sierpniu tego roku z Rzeszowa wyruszyła piesza pielgrzymka, której szlak, a konkretnie drugi nocleg wypadał w parafii Łączki Brzeskie k. Mielca. Tutaj rzeszowskich pielgrzymów witał proboszcz, ks. Tadeusz Wiater i tu narodziła się idea organizacji naszej diecezjalnej pielgrzymki. Kilka miesięcy póŸniej, 16 paŸdziernika kard. Karol Wojtyła, metropolita krakowski został wybrany papieżem. Rodacy odpowiedzieli na apel Ojca Œwiętego o modlitwę i udzielenie Mu wsparcia w pełnionej przez niego posłudze. Już wtedy wielu naszych diecezjan uczestniczyło w pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę z innych miast kraju. Na Jasną Górę szli z Warszawy, Krakowa, Radomia. W 1980 roku ksiądz Tadeusz Wiater wraz z grupą parafian dołączył do wspomnianej pielgrzymki rzeszowskiej, przemierzając jej szlak. Idea organizacji pielgrzymki diecezjalnej była coraz bliższa. Dwa lata póŸniej, 4 sierpnia 1982 roku, staraniem ks. Tadeusza, wyruszyła z Rzeszowa pierwsza grupa tarnowskich pielgrzymów. Za patrona obrano św. Stanisława ze Szczepanowa, zaś grupę prowadzili: ks. Stanisław Urbański i ks. Jan Kudłacz. Dwa dni potem, 6 sierpnia z Bazyliki Katedralnej w Tarnowie wyruszyła druga grupa pod wezwaniem bł. Szymona z Lipnicy, prowadzona przez ks. Stanisława Ruchałę. 7 sierpnia w Szczucinie dołączyła oŹna do pielgrzymki rzeszowskiej. Kapłani i pielgrzymi tych grup stworzyli zalążek Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej. Na prośbę ks. abpa Jerzego Ablewicza organizacją pielgrzymki zajął się ks. Tadeusz Wiater. Wytyczono trasę na 9 dni i wykonano olbrzymią pracę organizacyjną. I tak dzieje się co roku. Tegoroczna 27 Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę wyruszy z Tarnowa 17 sierpnia. Podczas dziewięciu dni, pątnicy przejdą ok. 230 km. W ubiegłym roku, w „rekolekcjach w drodze” wzięło udział ponad 8 tys. osób. Była to najliczniejsza piesza pielgrzymka w Polsce. Na szlaku będą prymicje i śluby. Sakrament małżeństwa zostanie udzielony w sanktuariach w Okulicach i Zabawie. Hasłem pielgrzymki są słowa „Otoczmy troską życie”. Autorem rozważań jest ks. Tadeusz Polak z Warszawy – rekolekcjonista i proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Warszawie na ulicy Żytniej.

18 sierpnia

Gliwicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę odbędzie się od 18 do 21 sierpnia. Przez cztery dni drogi do Czarnej Madonny pątnicy mają do pokonania 100 km. Jest to jedna z najstarszych pielgrzymek w kraju. Uczestniczy w niej zawsze wielu młodych ludzi. W tym roku hasłem pielgrzymki są słowa "Bądźmy świadkami miłości".

19 sierpnia

Pielgrzymka parafii Bożego Narodzenia w Rudzie Śląskiej, Halembie - 300 osób; godz. wejścia - 15.30; przejście przez miasto trasą indywidualną; noclegi i postoje: Częstochowa - 19-21 sierpnia; powrót pieszo w grupie zorganizowanej 21 sierpnia.


23 sierpnia

Pielgrzymka parafii rzymskokatolickiej św. Maksymiliana Kolbego w Pabianicach - 400 osób; godz. wejścia - 17.30; przejście przez miasto ulicami: Mstowską, Mirowską, Al. NMP, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Garnek - 23-24 sierpnia, Częstochowa - 23-26 sierpnia; powrót pieszo w grupie zorganizowanej 26 sierpnia.


24 sierpnia

Pielgrzymka parafii rzymskokatolickiej Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli - 400 osób; godz. wejścia - 10.00; przejście przez miasto ulicami: Ludową, Łódzką, Rynkiem Wieluńskim, Wieluńską, 3 Maja, Popiełuszki, al. Sienkiewicza; Częstochowa - 24-27 sierpnia; powrót pieszo w grupie zorganizowanej 27 sierpnia.

Pielgrzymka metropolitalna łódzka - 3200 osób; godz. wejścia - 15.00; przejście przez miasto ulicami: Ludową, Łódzką, Rynkiem Wieluńskim, Wieluńską, 3 Maja, Popiełuszki, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Częstochowa - 24-27 sierpnia; powrót pieszo w grupie zorganizowanej 27 sierpnia o godz. 8.

Pielgrzymka parafii rzymskokatolickiej p.w. Nawiedzenia NMP w Trębaczewie (Działoszyn) - 150 osób; godz. wejścia - 19.00; przejście przez miasto ulicami: Ludową, Łódzką, Rynkiem Wieluńskim, Wieluńską, 3 Maja, Popiełuszki, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Częstochowa - 24-27 sierpnia; powrót pieszo w grupie zorganizowanej 27 sierpnia.


25 sierpnia

Pielgrzymka parafii rzymskokatolickiej Bożego Ciała przy Kościele Konkatedralnym Matki Bożej Zwycięskiej w Warszawie
- 400 osób; godz. wejścia - 11.15; przejście przez miasto ulicami: Mstowską, Mirowską, Al. NMP, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Siedlec - 24-25 sierpnia, Częstochowa - 25 sierpnia; powrót indywidualny.

Pielgrzymka diecezji tarnowskiej
- 9000 osób; godz. wejścia - 13.00; przejście przez miasto ulicami: Hektarową, Mirowską, Al. NMP, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Małusy Wielkie - 24-25 sierpnia, Częstochowa - 25 sierpnia; powrót indywidualny.

Pielgrzymka parafii rzymskokatolickiej Nawiedzenia NMP w Będzinie - 2000 osób; godz. wejścia - 13.00; przejście przez miasto ulicami: Korkową, Poselską, Żyzną, Sabinowską, Skrzetuskiego, Polną, Matejki, Piastowską, Bohaterów Monte Cassino, Korczaka, Œląską, pl. Biegańskiego, Al. NMP, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Nierada - 24-25 sierpnia, Częstochowa - 25 sierpnia; powrót pociągami.

Pielgrzymka parafii rzymskokatolickiej św. Marcina w Wiewcu (Strzelce Wielkie) - 100 osób; godz. wejścia - 17.30; przejście przez miasto ulicami: Ludową, Łódzką, Rynkiem Wieluńskim, Wieluńską, 3 Maja, Popiełuszki, al. Sienkiewicza; Częstochowa - 25-27 sierpnia; powrót pieszo w grupie zorganizowanej 27 sierpnia.

Pielgrzymka parafii rzymskokatolickiej p.w. Wszystkich Świętych w Jedlnie (Ładzice) - 80 osób; godz. wejścia - 18.00; przejście przez miasto ulicami: Ludową, Łódzką, Rynkiem Wieluńskim, Wieluńską, 3 Maja, Popiełuszki, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Częstochowa - 25-27 sierpnia; powrót pieszo w grupie zorganizowanej 27 sierpnia.

Pielgrzymka wieruszowska - 300 osób; godz. 14.30; przejście przez miasto ulicami: Wręczycką, Okulickiego, Bialską, Rynkiem Wieluńskim, Wieluńską, 3 Maja, Popiełuszki, al. Sienkiewicza; noclegi i postoje: Częstochowa - 25-27 sierpnia; powrót pieszo w grupie zorganizowanej 27 sierpnia.