Celebracja sakramentu Pierwszej Komunii Świętej tak naprawdę nie kończy się na przyjęciu Ciała Syna Bożego, Jezusa Chrystusa. Tę niezwykłą, doniosłą uroczystość kończy bowiem tzw. "Biały tydzień".

Przystąpienie do Pierwszej Komunii Świętej to dla naszego dziecka ogromne wyzwanie, będące jednocześnie próbą jego wiary oraz dojrzałości.

O wielkich przygotowaniach do świętowania przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej bez wątpienia słyszał już każdy rodzic. Jednak częstokroć zdarza się, iż kwestia białego tygodnia wprawia nas w zdumienie. Czym więc jest biały tydzień? Czy, a jeśli tak, to, jakich wymaga przygotowań, zarówno z naszej, ludzi dorosłych strony, jak i ze strony naszego dziecka? Jaki jest rzeczywisty cel białego tygodnia i z czym wiąże się przystąpienie do niego? Na powyższe wątpliwości oraz szereg związanych z nimi pytań, postaramy się udzielić odpowiedzi.

Pierwsza Komunia oraz uroczystość jej przyjęcia wymaga zarówno od dziecka, jego rodziców, jak również od najbliższej rodziny nie małych nakładów pracy zarówno duchowej jak i prozaicznie świeckiej. Nerwowe przygotowania pochłaniają zasoby naszych sił; musimy przecież wybrać dla naszego dziecka odpowiedni strój komunijny jak i pokomunijny, sporządzić listę obecnych na uroczystości gości, przygotować przyjęcie komunijne oraz naturalnie, skupić swoją uwagę na duchowym przygotowaniu naszej pociechy poprzez wspólne rozmowy, modlitwę czy też czytanie wybranych fragmentów Pisma Świętego.

Kiedy jednak miną już emocje związane z celebracją Pierwszej Komunii Świętej, przychodzi czas uspokojenia i wyciszenia, który pozwala w pełni docenić wartość przyjętego sakramentu. Dlatego też praktykowany jest okres białego tygodnia, a więc czas siedmiu dni po przyjęciu Pierwszej Komunii Świętej, podczas którego dzieci pierwszokomunijne każdego dnia uczestniczą w specjalnych Mszach Świętych.

BIAŁY TYDZIEŃ - JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?

Jak przygotować się do Białego Tygodnia? Czy w tym czasie dziecko obowiązują jakieś specjalne stroje? Jaka jest tradycja Białego tygodnia i czego właściwie dotyczy?

Przede wszystkim nadrzędnym celem Białego Tygodnia jest umocnienie naszego dziecka w wierze oraz przyzwyczajenie go do regularnego, czynnego, a przede wszystkim świadomego uczestnictwa w odprawianej co niedzielę Mszy Świętej. Podczas Białego tygodnia nasze dzieci wciąż obowiązują kompletne stroje komunijne> i to właśnie w nich powinny odwiedzać Dom Boży.

Tradycja Białego Tygodnia symbolizuje bezpośrednie nawiązanie do czasu oktawy wielkanocnej, która trwała od Wigilii Paschalnej do Białej Niedzieli. To właśnie w pierwszych wiekach chrześcijaństwa przyjęty został zwyczaj, iż nowo ochrzczeni wierni przez cały tydzień po odbyciu sakramentu nosili szaty koloru białego.

A MSZA ŚWIĘTA?

Mszy odprawianych podczas Białego Tygodnia nie możemy zaliczyć do takich "najzwyklejszych". Każdy z siedmiu dni charakteryzuje się bowiem inną specyfiką. Ponadto wszystkie liturgie obfitują w radosne pieśni, a całość wydarzenia umacnia świadomość dziecka w wierze i pozwala bliżej poznać i zrozumieć sam fakt, że Komunia Święta została przyjęta do jego serca. #ads {margin: 0 10px 10px 0px; float: left;}

MODLITWY

Każdego dnia podczas Mszy Świętej, odmawiane zostają inne modlitwy. Mogą być to modlitwy Uwielbienia, np.:

Panie Boże, który bogaty jesteś w miłosierdzie,

dziękujemy za dar Twojego Syna, który przyszedł do naszych serc.

Czujemy wielką wdzięczność i radość, których nie potrafimy wyrazić słowami.

Chcemy być zawsze blisko Ciebie i uwielbiać Cię za Twoją wielką miłość.

Czy też modlitwy odmawiane w intencji nas samych:

Módlmy się za nasze rodziny, aby żyjąc Ewangelią, na co dzień, wzrastały w miłości Boga i bliźniego. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.

Módlmy się za dzieci komunijne, aby nie zapominały dziękować Chrystusowi za dar Eucharystii i jak najdłużej trwały w miłości Boga. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.

Módlmy się za nas samych, abyśmy zawsze z radością dziękowali Bogu za wszystkie Jego dary. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie.

Biały tydzień to czas wyciszenia, "ułożenia myśli" oraz głębokiej kontemplacji. To również czas, w którym dziecko ma okazję w pełni odczuć wartość przyjętego sakramentu oraz związanych z nim obowiązków. Pamiętajmy więc, by zarówno przed, jak i po przyjęciu przez naszą pociechę sakramentu Pierwszej Komunii Świętej, wciąż i bezustannie towarzyszyć mu w drodze poszukiwań Syna Bożego.